Keď vyprchá prvotné nadšenie ..

Autor: Matej Novotný | 7.9.2015 o 13:06 | (upravené 30.10.2015 o 20:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Zásadným predpokladom pre úspešné využívanie externých zdrojov financovania je kvalitne a komplexne spravovaný projekt, ktorý je v úzkom súlade so zameraním a požiadavkami konkrétnej výzvy pre čerpanie eurofondov.

Aktuálne programové obdobie Európskej únie 2014 – 2020 predstavuje širokú škálu možností čerpania nevratných finančných príspevkov čiže Eurofondov. Pre štrukturálne fondy a kohézny fond Európskej Únie bude spolu prerozdelená suma až 14,7 miliárd Eur. Silné zastúpenie prestavuje aj podpora výskumu a inovácii prostredníctvom nového rámcového programu Horizont 2020 , v rámci ktorého je alokovaná suma ďalších 77 028,3 mil . eur. Ďalej sú tu jednotlivé komunitárne programy Európskeho spoločenstva  a národné programy financované aj z vlastného rozpočtu Slovenskej republiky, prípadne Granty jednotlivých nadácií.

Nový projekt je vždy lákadlom v porovnaní s každodennou rutinou a stále sa opakujúcimi procesmi. Kreatívna tvorba nových nápadov, postupov, vymýšľanie celkového nadstavenia a očakávaných výsledkov zaujme  azda každého komu sa takáto šanca na sebarealizáciu naskytne v porovnaní s nudným stereotypom. Nápady sa hrnú jeden za druhým, práca každého teší a všetko to nakreslené na flipcharte do seba krásne zapadá. Počas prvej fázy projektu býva zapálenosť členov projektového tímu naozaj veľká a nadšenie silné.

Nadšenie je veľmi dôležitým prvkom pri spúšťaní nových projektov, dokonca sa dá povedať, že pri zrode a prvých krokoch projektu je základnou hnacou silou celého procesu. V prípade, ak sa dá projektový zámer dokonca podporiť zo zdrojov EÚ, teda Eurofondov, prvotné nadšenie spravidla ešte viac posilní.

Čo sa ale stane, keď prvotné nadšenie opadne a príde na rad realita a treba zabrať na detailoch ?


Tento bod býva pri žiadaní o Eurofondy častokrát zlomový. Keď sa po úspešnej druhej fáze projektu, počas ktorej sa nájde zhoda projektového zámeru s konkrétnou výzvou  položia na stôl všetky podmienky konkrétnej výzvy , ako sú rôzne potvrdenia, vyjadrenia príslušných úradov, často krát aj pomerne náročné stavebné povolenie atď. ... a celé to vyvrcholí potrebou obstarať  väčšinu služieb a tovarov  presne podľa platného zákona o verejnom obstarávaní,  prvotné nadšenie veľmi rýchlo stráca na sile a motivácia upadá.

Takýto medzník je v životnom cykle projektu prirodzený a treba ho vedieť prekonať. Zásadnou vecou pre posunutie sa do ďalšej tretej fázy životného cyklu projektu je udržať motiváciu všetkých členov tímu. Od začiatku ide o motiváciu, ktorú je teraz potrebné úspešne transformovať z prvotného nadšenia na odhodlanie, celý proces dotiahnuť  do úspešného konca. Pri takejto transformácii sa v prvom rade nesmie zabudnúť  na jasne a triezvo stanovené ciele projektu, ktoré sú v konečnom dôsledku prínosom pre celú organizáciu. Tento prínos je naozaj nutné zrozumiteľne odkomunikovať so všetkými  členmi  tímu, aby v celom náročnom snažení videli zmysel. Celý proces môže byť aj tak veľmi zdĺhavý a tým aj demotivujúci ,je preto rozumné si konkrétny pracovný plán rozdeliť na jednotlivé pod-fázy, prípadne dielčie ciele. Je to prvok, prostredníctvom ktorého sa podporí motivácia tým ,že rozdelí celé snaženie na menšie kúsky, ktoré na seba plynulo a logicky nadväzujú.

Samostatná kapitola je štvrtá fáza projektu a jeho implementácia. Nasleduje po úspešnom pridelení nevratného finančného príspevku. Administratívna náročnosť postupného vykazovania jednotlivých procesov a postupov projektu, je vo vzťahu k riadiacim orgánom na Slovensku pomerne náročná.
Pri implementácii projektu je veľmi dôležité si uvedomiť, že podpísaním zmluvy o nevratnom finančnom príspevku sa tak povediac celý cirkus ešte len začína. Aby sa zabránilo demotivácii a strate odhodlania je potrebné si na tieto procesy vyčleniť naozaj dostatočné kapacity a nepodceniť najmä ich časovú náročnosť. Vo všeobecnosti sa pre administratívne a častokrát aj byrokratické náležitosti, pri implementácii projektov podporených z Eurofondov, dá odporučiť najmä božská trpezlivosť.  

Najlepšie prichádza nakoniec. Posledná, piata fáza projektu, teda ukončenie projektu je veľmi podstatná, dôležitá a zároveň častokrát aj opomínaná. Pri kompletnom zhodnotení celého snaženia je priam nutné vytvoriť priestor všetkým, čo i len dočasným členom tímu, aby mali možnosť sa vyjadriť, predložiť svoje poznatky a pripomienky. V prípade, že bude vypočutý ich hlas, dá sa predpokladať že nájdu v sebe motiváciu aj pre ďalšie projekty.

Veľa šťastia a pozitívnej motivácie pri čerpaní eurofondov !

Matej Novotný
BALTEUS spol. s.r.o.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?